Terapia manualna

Metoda bezpieczna i skuteczna a zarazem łagodna w odczuciach.

 

 

Terapia manualna? Co to za zabieg? Jak jest wykonywany? Czym jest a czym nie jest? I wiele innych pytań nasuwa się osobom spotykającym się z tym terminem.

Poniższy opis będzie dotyczył sposobu wykonania zabiegu przeze mnie. Moja metoda oparta jest na dokonaniach medycyny akademickiej jak i technikach tzw. medycyny alternatywnej często korzeniami sięgającej kilkuset lat.

Pacjenci, którym zalecany jest ten zabieg, to te osoby, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości kręgosłupa jak również kontuzje stawów. Pacjentami, którzy mi zaufali i docenili skuteczność moich zabiegów są osoby starsze po „przejściach” życiowych, z przewlekłymi chorobami i dolegliwościami utrzymującymi się przez dłuższy czas; z zabiegów korzysta też kwiat młodzieży czyli osoby między 11 a 71 rokiem życia.

Zabieg jest łagodny, bez nagłych szarpnięć. Jeżeli u pacjenta występuje ból, staram się podczas wykonywania zabiegu nie wywoływać dodatkowego cierpienia. Podczas zabiegu wykonuję z pacjentem testy ruchowe, ćwiczenia rozciągające, pokazuję i uczę wykonywania ćwiczeń mających na celu dokrwienie i wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Następnie wykonywany jest masaż rozluźniający tych części ciała, które są objęte problemem bólu. Następnym etapem zabiegu, jeżeli istnieje taka potrzeba, jest takie moje działanie, aby uwolnić zablokowane stawy lub nerwy. Wykonywane są takie czynności, które przywracają prawidłowe funkcjonowanie aparatu ruchu. Tak zwane nastawienie odbywa się bez użycia siły i co najważniejsze jest bezpieczne dla pacjenta. W przeciwieństwie do zabiegu wykonywanego przez kręgarzy, NIE wykonuję wciskania kręgów. W tym miejscu chciałbym nawiązać do sytuacji, której byłem świadkiem. Miało to miejsce w Łodzi na Targach Medycyny Naturalnej. Tłumek ponad 100 osób ustawił się w kolejce do „zabiegu”, ludzie ci poddawani byli płatnym torturom, które miały nastawić im kręgosłupy. Zabieg „wciskania kręgów na krześle” trwał 3-4 minuty. Chyba nikt z tych biedaków nie pomyślał o konsekwencjach takiego działania. Kochani czytelnicy! Przy doborze swojego terapeuty dbajcie o swoje zdrowie, o bezpieczeństwo. Myślę, że przed udaniem się na zabieg, podczas którego oddamy swoje zdrowie jakiemuś terapeucie warto zasięgnąć o nim opinii. Najlepiej wybrać osobę, którą polecają nam znajomi i o której to dowiadujemy się, że zabieg wykonuje delikatnie, bez żadnych symptomów znęcania się nad pacjentem, no i oczywiście skuteczny. Osobiście nie poszedłbym do terapeuty, który jest bez kierunkowego wykształcenia i nie może okazać się odpowiednimi dokumentami. Powrócę do wspomnianych targów, media a w tym przypadku najpopularniejszy brukowiec tak skutecznie wzbudził nadzieję, że ten „CUDOTWÓRCA” jeżeli pomógł już tylu ludziom to i mnie pomoże. Proces krążenia „CUDOTWÓRCÓW” nadal trwa, ciągle wierzymy, że ten lub inny nam bardziej pomoże. Wszystko dobrze, lecz zawsze zanim będzie za późno, pomyślmy o swoim bezpieczeństwie. Nie chcę rozwijać tematu od strony prawnej krążących po Polsce kręgarzy, bo i w tym przypadku włos się na głowie jeży.

Reasumując, zabieg terapii manualnej proponuję osobom cierpiącym na:

  • bóle kręgosłupa, ból w okolicy lędźwiowej, ból odcinka szyjnego 
  • bóle pleców, ból między łopatkami,
  • rwę kulszową lub rwę barkową,
  • przepukliny i wypukliny kręgosłupa,
  • na urazy stawów kończyn, mam bardzo duże doświadczenie i umiejętności w tym zakresie, docenili to między innymi sportowcy z mojego regionu tj.: siatkarze SKRY BOT Bełchatów, piotrkowskie piłkarki i piłkarze ręczni oraz hokeiści z Łodzi, a także inne kontuzjowane osoby z kraju i zagranicy,
  • bóle głowy, migreny, zawroty głowy
  • oraz dolegliwości, których przyczyną może być zaistniały blok na kręgosłupie, a nie są zlokalizowane bezpośrednio w jego otoczeniu tj.: mrowienie kończyn, drętwienie kończyn, nagłe osłabienie wzroku, mroczki przed oczami, i tym podobne.

Są objawy chorobowe jak na przykład ból w klatce piersiowej, z którym powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu aby wykluczył zawał serca.

 

Zabiegi na kręgosłupie mają całe mnóstwo przeciwwskazań, w niektórych przypadkach aby stwierdzić czy można wykonać zabieg potrzebne jest odpowiednie zdjęcie rentgenowskie lub nawet bardziej dokładny, rezonans magnetyczny. Niektórych chorób nie da się stwierdzić, jak to usiłują pacjentom wmówić kręgarze siłacze, poprzez dotyk. A zabiegi wciskania kręgów, nie ważne czy pięścią, kciukiem, czy o zgrozo… kolanem, kończą się często paraliżem.

Zabieg terapii manualnej to nie to samo co kręgarstwo!

Dla tych z Państwa, którzy odwiedzają mój gabinet poświęcam od 45 min. do 1 godz. dla pacjenta. Podczas wizyty pacjent otrzymuje instrukcje jak wykonywać poszczególne czynności w życiu, te zwykłe codzienne i te związane z nauką czy z pracą. Wykonujemy wspólnie ćwiczenia, które pacjent powinien wykonywać również w domu.

Po zabiegu odblokowania dobrze jest skorzystać z postawienia pijawek. Taka potrzeba istnieje w przypadku bardzo silnego i paraliżującego bólu, przy rwie kulszowej, rwie barkowej, przy różnego rodzaju bólu  stawów i różnie umiejscowionym stanie zapalnym nerwów. Pijawki proponujemy pacjentom, gdzie istnieje konieczność stosowania środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Pijawki  posiadają w swojej ślinie ponad sto tak zwanych hirudozwiązków,  substancje te podczas zabiegu hirudoterapii dostają się do krwioobiegu  ciała pacjenta, rozpoczynając procesy lecznicze.

Terminy wizyt należy uzgadniać wcześniej telefonicznie lub osobiście, unikamy w ten sposób niepotrzebnych kolejek.

Przyjmuję codziennie w godzinach pracy Ośrodka, natomiast jeżeli jest taka potrzeba Państwa, zdarzy się jakiś nagły wypadek to jestem do Państwa dyspozycji przez całą dobę.

Serdecznie zapraszam

mgr Tomasz Ciszewski

 

Search
Advertisement